W czasie, gdy polityka i politycy coraz bardziej polaryzują społeczeństwo, gdy oś podziałów niejednokrotnie przebiega przez środek rodzinnego stołu, poczynania piłkarzy pod wodzą Adama Nawałki pozwoliły Polakom ponownie się zjednoczyć i poczuć dumę. Każde ze spotkań reprezentacji Polski przyciągało przed ekrany miliony Polaków, a przecież mecze oglądaliśmy nie tylko w domach i nie tylko w domach świętowaliśmy kolejne sukcesy. Duma i poczucie wspólnoty na miesiąc potrafiły przesłonić polityczne spory, które stały się smutną codziennością.
Trudny wybór
Podczas przemówienia otwierającego galę wydawca tygodnika „Wprost” Michał Maciej Lisiecki podkreślił, że redakcja – patrząc na ręce w szczególności, ale nie tylko politykom – już od 25 lat stara się dostrzegać co roku osobę, która miała największy, pozytywny wpływ na dzieje Polski. – Wybór ten co roku nie jest prosty. Patrząc na naszą scenę polityczną – życzyłbym sobie i Państwu abyśmy w dokonywaniu wyboru Człowieka Roku Wprost – mieli klęskę urodzaju – komu tą nagrodę przyznać, a nie jak ją uargumentować – stwierdził. –
, zwyciężać zespołowo – kiedy nie ma znaczenia kto strzela bramkę – bo ważna jest nasza wspólna wygrana – wygrana pod barwami biało czerwonej – dodał.„Było trochę tak jak przed laty, kiedy rodziły się Orły Górskiego”
Laudację na cześć laureata nagrody Człowieka Roku 2016 tygodnika „Wprost” wygłosili wydawca Michał Maciej Lisiecki oraz redaktor naczelny Jacek Pochłopień. –
Ale waga tego, co zrobili podczas letniego turnieju EURO 2016 polscy piłkarze, ma wymiar nie tylko sportowy – mówił o tegorocznych laureatach Lisiecki. Jak podkreślił, sukcesu Polakom gratulował na Twitterze sam Russel Crowe.Jacek Pochłopień przypomniał, że na czas meczów polskiej reprezentacji podczas Euro 2016 w kraju zamierało normalne życie. – I
. Po raz pierwszy od 30 lat na imprezie mistrzowskiej polscy piłkarze wyszli z grupy. Po raz pierwszy od co najmniej 30 lat tak bardzo zawładnęli polską przestrzenią, życiem publicznym, debatą – podkreślił.„Polacy jednoczą się w kibicowaniu”
– Nie ma znaczenia, kto trafia – wygrała cała drużyna – mówił po fazie grupowej turnieju EURO 2016 jeden z jego bohaterów, Jakub Błaszczykowski. Na Euro 2016 polscy piłkarze udowodnili, że nie są grupą sportowców na dobrym europejskim poziomie, ale przede wszystkim – że tworzą drużynę. Że są zespołem. Połączenie sił to początek, pozostanie razem to postęp, wspólna praca to sukces – mówił Henry Ford. Sukces polskiej reprezentacji Anno Domini 2016 to wynik wspólnej pracy – i zawodników, i trenera, i wreszcie sztabu szkoleniowego. Niejedna organizacja mogłaby się uczyć od ekipy, która dziś zarządza naszą reprezentacją – podkreślił w laudacji redaktor naczelny tygodnika „Wprost”.
Jacek Pochłopień przypomniał, że dzisiaj polska reprezentacja zajmuje najwyższą pozycję w historii w rankingach FIFA. – Polacy jednoczą się w kibicowaniu bez względu na wszelkie podziały, konflikty i waśnie. „Łączy nas piłka” – to doskonale hasło. Łączy – dowodzą tego flagi na samochodach, biało–czerwone barwy na ulicach w dniu meczów, dowodzą sondaże – mówił. Podkreślił przy tym, że sukces nie byłby możliwy bez trenera Adama Nawałki.
Nagrodę Człowieka Roku 2016 tygodnika „Wprost” za:
- sukces sportowy
- przywrócenie polskiej piłce należnego miejsca w Europie
- łączenie Polaków ponad i poza wszelkimi podziałami
otrzymała Reprezentacja Polski w Piłce Nożnej.
„Ciężko pracujemy, by takich chwil było jak najwięcej”
W imieniu reprezentacji Polski w piłce nożnej nagrodę odebrali Tomasz Iwan i Michał Pazdan. Tomasz Iwan podkreślił, jak bardzo aktualne staje się hasło łączy nas piłka. – Dziękujemy bardzo za tak znakomitą nagrodę. Przez ostatnie 25 lat tylko trzykrotnie laureatami zostawały dwie osoby. W 2016 roku zostało kilkadziesiąt – to świadczy dobrze o drużynie, którą udało się stworzyć – zaznaczył.
– W imieniu selekcjonera – Adama Nawałki – chciałbym podziękować zawodnikom, których w 2016 roku było ponad 30. Chciałem podziękować całemu sztabowi, PZPN i prezesowi oraz tym, którym wlaliśmy nadzieję w serca. Proszę mi wierzyć – ciężko pracujemy, by takich chwil było jak najwięcej, Każdy mecz jest jak finał, kolejny gramy za 10 lat – powiedział.
Wyjątkowa drużyna
Choć występ reprezentacji Polski zakończył się na ćwierćfinale, to jako całość został zgodnie uznany za sukces. Ostatnie spotkanie z przyszłym Mistrzem Europy – Portugalią – przegraliśmy po konkursie rzutów karnych. Wcześniej postawiliśmy Ronaldo i spółce naprawdę trudne warunki, a Michał Pazdan, który zatrzymywał słynnego napastnika Realu Madryt stał się bohaterem internautów. Na drodze do ćwierćfinału zdołaliśmy pokonać Szwajcarię, Irlandię Północną i Ukrainę oraz po zaciętym meczu zremisować z aktualnymi Mistrzami Świata – Niemcami.
Na taką drużynę czekaliśmy kilkadziesiąt lat. W uznaniu niezwykłej zdolności łączenia, w czasach gdy społeczeństwo niebezpiecznie podzielono, dawania poczucia dumy oraz wspólnoty, nie zapominając o sukcesie na francuskich boiskach, nagroda Człowieka Roku 2016 tygodnika „Wprost” trafiła do reprezentacji Polski w piłce nożnej.
Nagroda
Tytuł Człowieka Roku „Wprost” to najstarsza tego typu polska nagroda. Tytuł trafia w ręce osób, które w minionym roku wywarły największy wpływ na życie społeczne, polityczne czy gospodarcze w Polsce. Laureata wybiera redakcja tygodnika. Tylko raz, w 2014 roku, redaktorzy oddali decydujący głos w ręce czytelników, ograniczając się do wskazania nominacji.
Galeria:
Gala Człowieka Roku 2016 tygodnika „Wprost”
Tytułem Człowieka Roku „Wprost” dotychczas zostali uhonorowani (w kolejności chronologicznej): Leszek Balcerowicz, Hanna Suchocka, Aleksander Kwaśniewski, Jacek Kuroń, Lech Wałęsa, Wisława Szymborska, Marian Krzaklewski, Jerzy Buzek (dwukrotnie – 1998 i 2009), Bronisław Geremek, Andrzej Olechowski, Leszek Miller (dwukrotnie – 2001 i 2002), Günter Verheugen, Jan Rokita, Wiktor Juszczenko, Jarosław Kaczyński, Zbigniew Ziobro, Leo Beenhakker, Donald Tusk (dwukrotnie – 2007 i 2011), Henryka Krzywonos-Strycharska i Justyna Kowalczyk, Bronisław Komorowski, Angela Merkel, Karolina i Tomasz Elbanowscy oraz Jarosław Kaczyński.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.